mapa strony   |
RSS
SmodCMS

Nasza szkoła

50 LAT NASZEJ SZKOŁY
1962 – 2012

140 LAT EDUKACJI NA NASZYM TERENIE
1873 – 2013


KONKURSY NA 50-LECIE

     Dnia 29 maja 2013 roku, podczas uroczystego zakończenia obchodów 50-lecia szkoły podstawowej, nastąpiło rozstrzygnięcie wszystkich konkursów związanych z Jubileuszem szkoły.
     Jury w składzie:

 • p. Anna Cieśla – nauczyciel języka polskiego,
 • p. Danuta Boczula – nauczyciel języka angielskiego,
 • p. Ewa Krasoń – nauczyciel historii i wos-u,

ogłosiło następujący werdykt:

 • w konkursie literacko-recytatorskim „O mojej szkole wierszy kilka…I miejsce:

 w szkole podstawowej zajęła Natalia Surowiec z klasy VI,
 w gimnazjum – Przemysław Turbak z klasy IIIa,

 • w konkursie plastycznym „50 lat Szkoły”:

 w kategorii „Maluch” – I miejsce zajęły uczennice klasy III – Amelia Gołąbek i Aneta Serwon, a wyróżnienie uzyskała Emilia Kaczak z klasa II,
 w kategorii „Młodzik” – I miejsce ex aequo przypadło Aleksandrze Ślusarz z klasy VI i Wiktorii Pileckiej z klasy IV,
 w kategorii „Gimnazjalista” – I miejsce ex aequo zajęli Sylwia Wasylkiewicz z klasy IIIa i Krzysztof Fornal z klasy I,

 • w konkursie plastycznym „Szkoła – dawniej i dziś” za wykonanie makiety przyznano I miejsce ex aequo Łukaszowi Łapie i Krystianowi Tomczykowi z klasy IIISP oraz wyróżnienie Sarze Trubiłowicz z klasy IIG,
 • w konkursie „Szkoła w obiektywie fotografa dawniej i dziś I miejsce za wykonanie prezentacji multimedialnej zajęła Anna Figacz z klasy IIG,
 • w konkursie literackim i filmowym „Moje wspomnienia…I miejsce za nakręcenie filmu zajęli uczniowie klasy IIIa gimnazjum: Edyta Dul, Klaudia Mrówczyńska i Michał Ciba,
 • w konkursie na folder szkoły w szkole podstawowej wyróżnienie otrzymała Gabriela Furtak z klasy IV, zaś w gimnazjum I miejsce przypadło Edycie Dul z klasy IIIa,
 • w konkursie wiedzy „Co wiesz o naszej szkole i jej patronachI miejsce przyznano:

 w kategorii „Maluch” – uczniom klasy III – Martynie Kopeć i Bartłomiejowi Turbakowi,
 w kategorii „Młodzik” – uczniom klasy VI – Wiktorii Pasek i Aleksandrze Ślusarz,
 w kategorii „Gimnazjalista” – uczniom klasy II – Teresie Sudoł i Sarze Trubiłowicz.


50-LECIE SZKOŁY

     Uroczyste zakończenie obchodów 50-lecia szkoły rozpoczęło się 29 maja 2013 roku o 9:00 Mszą Świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ślęzakach w intencji całego środowiska szkoły prowadzonej przez zespół duszpasterzy związanych obecnie i w przeszłości ze szkołą: ks. Zygmunta Wawrzysz-ko, ks. Michała Dzióbę, ks. Andrzeja Nowakowskiego, ks. Krzysztofa Ciska, ks. Tomasza Gawlaka. We Mszy Świętej brali udział przybyli goście, Dyrekcja, nauczyciele, a także uczniowie naszej szkoły. Podniosłość święta podkreśliła obecność pocztów sztandarowych sąsiadujących szkół.
     Po Mszy Świętej obchody jubileuszu przeniosły się do szkoły. Tu, przed budynkiem szkoły, gości powitała pani dyrektor Anna Hynowska oraz nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez rodziców i grono pedagogiczne z okazji 50-lecia. Tablicę odsłonił Mirosław Pluta i Jacek Hynowski dawni nauczyciele naszej szkoły, pani dyrektor Anna Hynowska oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Poświęcił ją ksiądz Michał Dzióba, proboszcz parafii Ślęzaki.
     Na Jubileusz przybyli wszyscy oficjalni goście pełniący dzisiaj zaszczytne funkcje we władzach powiatu i gminy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz oświatowych, byli nauczyciele, rodzice.
     Część oficjalną uroczystości prowadzili absolwenci tejże szkoły: Monika Hynowska i Paweł Wilk. Zabrali nas w piękną podróż sentymentalną przedstawiającą dzieje szkoły na tle przełomowych wydarzeń w Polsce. Wiersze, piosenki i tańce podkreślały więź ze środowiskiem lokalnym oraz tematycznie nawiązywały do urodzin szkoły. Program spotkał się z dużym uznaniem widowni, wzbudził wiele emocji – momentami bawił, a czasem wzruszał do łez.
     Część oficjalną dopełniły przemówienia zaproszonych gości.
Uroczystość zakończyła się wręczeniem przez starostę powiatu tarnobrzeskiego, p. Krzysztofa Pitrę, na ręce pani dyrektor Anny Hynowskiej pamiątkowej kosy spalinowej, cytując p. starostę: „Nietuzinkowy prezent dla nietuzinkowej szkoły”.
     W czasie uroczystości głos zabrali także zaproszeni goście. Serdeczne gratulacje i życzenia wielu lat rozwoju dla szkoły złożyli na ręce pani Dyrektor p. Barbara Obara z Kuratorium w Tarnobrzegu, poseł na Sejm RP Mirosław Pluta, Burmistrz miasta i Gminy Baranów Sandomierski Jacek Hynowski, Kazimierz Idzik Przewodniczący Rady Miasta i Gminy, proboszcz naszej parafii ks. Michał Dzióba.
     Niezwykle ciepły ton wspomnień pobrzmiewał w wypowiedziach byłych nauczycieli: Marii Brylskiej i Aleksandra Sawickiego.
     Do życzeń przyłączył się też Jan Puzio - dyrektor PKO BP w Tarnobrzegu, który ufundował nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach w związku z obchodami jubileuszu.
     Po akademii zaproszeni goście mogli zwiedzać wystawy przygotowane na szkolnym korytarzu, wpisać się do kroniki szkolnej.
     Po części oficjalnej i zwiedzaniu szkoły nadszedł czas na poczęstunek i indywidualne spotkania Dyrekcji szkoły, byłych nauczycieli szkoły, pracowników związanych ze szkołą, absolwentów.
     Uroczystość Jubileuszowa była okazją do spotkań, wielu wspomnień i uśmiechu.
     Wielu osobom należą się oddzielne podziękowania, ale tu dziś chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszego święta, którzy przybyli na uroczystość i którzy dobre słowo przekazują o naszej szkole w świat, aby dobre imię Szkoły Podstawowej w Ślęzakach trwało następne 50 lat.


KONKURSY WIEDZY O SZKOLE I JEJ PATRONACH

     W związku z obchodami 50-lecia powstania szkoły podstawowej, dnia 16 maja 2013 roku, odbył się konkurs wiedzy o szkole oraz życiu patronów: Jana Pawła II oraz Stefana Wyszyńskiego.
     Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III, IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum, którzy rywalizowali ze sobą w drużynach dwuosobowych. Odpowiadali na pytania dotyczące uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły, historii placówki i ważnych wydarzeń związanych z jej życiem. Część zagadnień dotyczyła patronów szkoły podstawowej i gimnazjum.
     Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Danuta Boczula, p. Anna Cieśla, p. Ewa Krasoń.
     Uczniowie biorący udział w quizie wykazali się dużą wiedzą związaną z tematem. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 29 maja podczas zakończenia obchodów związanych z 50-leciem powstania Szkoły Podstawowej w Ślęzakach.


BAL ABSOLWENTÓW

     Dnia 2 lutego 2013 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślęzakach odbył się „Bal Absolwentów”. Mogły wziąć w nim udział wszystkie osoby, które uczęszczały do Szkoły Podstawowej w Ślęzakach od 1962 roku.
     Tuż przed godziną dziewiętnastą wszyscy zgromadzili się na terenie szkoły, gdzie zostały przypięte im kotyliony z numerkami. Każdy uczestnik balu musiał odnaleźć osobę z takim samym numerem, aby punktualnie o dziewiętnastej zatańczyć z nią poloneza. Zabawa się rozpoczęła….
     W trakcie jej trwania uczestnicy bawili się w rytm piosenek wykonywanych przez nasze szkolne zespoły muzyczne oraz zespół „GAMMA”, którego członkami są absolwenci naszej szkoły. Funkcję wodzireja oraz inicjatora zabaw tanecznych pełniła p. Bożena Pandura.
     Około dwudziestej trzeciej balowicze mogli obejrzeć prezentację zawierającą zdjęcia. Każdy mógł znaleźć siebie na tych zdjęciach z okresu szkolnego oraz swoich znajomych. Był to czas poświęcony na wspomnienia.
     Zabawa trwała do białego rana….

Karnawałowy Bal Absolwentów Szkoły Podstawowej w  Ślęzakach


WIGILIA SZKOLNA

     Dnia 20 grudnia 2012 roku w naszym zespole odbyła się wigilia szkolna. Udział w niej wzięli wszyscy pracownicy szkoły, którzy w niej pracowali od 1962 roku.
     Spotkanie wigilijne rozpoczęło się wystawieniem jasełek, których głównym motywem była miłość. Następnie wszyscy zebrani połamali się opłatkiem , zjedli wieczerzę oraz wysłuchali kolęd w wykonaniu naszych zespołów szkolnych.
     Międzyczasie był czas na wspomnienia, rozmowy o tym co się zmieniło w ich życiu, wspólne kolędowanie.


RÓŻANIEC

      Listopad jest miesiącem szczególnie poświęconym zmarłym. W tym miesiącu najczęściej modlimy się za osoby, które już od nas odeszły.
      W dniach 16 i 23 listopada cała społeczność szkolna wzięła udział we Mszach Świętych odprawionych za zmarłych nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów tutejszej szkoły.
      Dnia 16 listopada w modlitwie różańcowej modliliśmy się za zmarłych

 • nauczycieli: Bolesława Kokoszkę, Zofię Panek, Danutę Pasek, Stanisławę Róg, Izydora Szmer, Emilię Średniawską, Zofię Wąsala, Kazimierą Uzar,
 • pracowników obsługi: Zofię Brożynę, Stanisławę Klich, Franciszkę Klimiec, Józefa Łapę, Marię Marek, Franciszkę Pietrzak, Józefa Sabo, Zdzisławę Sałek, Ludwika Turbak.

     Z kolei 23 listopada za zmarłych absolwentów szkoły podstawowej:
Romana Kulig, Janinę Ortyl, Jakuba Serafina (rocznik 1949), Piotra Beduch, Henryka Merklingera, Gustawa Miler, Franciszka Tyburskiego, Bronisława Żmudę (1950), Czesława Stawowego, Jana Trelę, Krystynę Turbak (1951), Leszka Blicharczyk, Romana Marek, Kazimierza Serafina, Kazimierza Szwaję, Stanisława Trelę, Tadeusza Wojnas, Władysława Zielińskiego (1952), Henryka Obarę, Danutę Stawową, Władysława Ślusarz, Józefa Wójtowicz (1953), Henryka Kaczak, Kazimierza Kozik, Władysława Lis, Mariana Piwińskiego, Stanisława Ślęzak, Andrzeja Turbak, Stanisława Turbak (1954), Kazimierza Brożynę, Kazimierza Korczyńskiego, Józefa Raczyńskiego, Krystyną Serafin (1955), Mariana Kaczak, Józefa Kamińskiego, Jana Rzeszut, Tadeusza Trelę (1956), Henryka Gil, Józefa Kochan, Krystynę Korczyńską, Jana Wójtowicz (1957), Jacka Piwińskiego, Czesława Szwaję, Zbigniewa Tomczyk, Kazimierza Trelę, Zenona Zielińskiego (1958), Elżbietę Kulig, Kazimierza Stec (1959), Andrzeja Brożynę, Lesława Byczek, Stanisława Furzyńskiego, Tadeusza Smyklę, Kazimierza Stróż, Wacława Rzeszut (1960), Marię Kaczak, Henryka Smyklę (1961), Jacka Byczek (1962), Kazimierza Drozdowskiego (1963), Zbigniewa Merklingera (1964), Mariana Lis (1965), Andrzeja Paduch (1966), Józefę Witas (1967), Piotra Dworak (1969), Adama Tomczyk (1970), Ryszarda Mróz, Mariusza Pruś (1971), Grzegorza Janusz, Bogdana Kłos (1972), Mirosława Lis (1973), Jana Paduch (1976), Janusza Kosior (1985), Zbigniewa Zawolskiego (1987), Patrycję Korycińską (1990), Tomasza Korycińskiego (1997)

oraz za wszystkich innych, których imiona i nazwiska nie zostały wymienione, a byli powiązani z naszą szkołą.


***

     Uroczyste obchody 50-lecia naszej szkoły rozpoczęły się 17 października 2012 roku. Tego dnia, podczas ślubowania klasy pierwszej gimnazjum, przenieśliśmy się do starożytnej Grecji. Tam sam Zeus przeegzaminował pierwszoklasistów z wiedzy o historii naszej szkoły.
     Z kolei 9 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości, p. Anna Hynowska, przedstawiła regulaminy konkursów organizowanych z okazji obchodów jubileuszowych naszej szkoły. Udział w nich mogą wziąć wszyscy uczniowie z naszego zespołu.
     Mają do wyboru następujące konkursy:

informator konkursowy


Kalendarium:

 • 1873: początek działalności edukacyjnej dzięki baronowej Beist; nauka odbywa się w wynajętej chacie, zwykle zimą,
 • 1887: szkoła o jednej sali naukowej i mieszkaniu nauczyciela; pierwszy nauczyciel – Wojciech Żeglicki,
 • 1895: druga sala z pokojem dla nauczyciela, Ignacy Krogulski,
 • 1905: wygospodarowanie trzeciej sali lekcyjnej; kierownik szkoły – Eugeniusz Sikora,
 • 1912: wybudowanie salki lekcyjnej w Kaczakach,
 • 1924: przekształcenie dwuklasowej szkoły w trzyklasową, kierownikiem zostaje Leopold Penc,
 • 1928: założenie Szkolnej Kasy Oszczędności,
 • 1943: zorganizowanie pełnej siedmioklasowej szkoły podstawowej,
 • 1955: kierownikiem szkoły zostaje Izydor Szmer,
 • 1958: rozpoczęcie budowy nowej szkoły w Ślęzakach,
 • 3 września 1962: rozpoczęcie nauki w nowej szkole; kierownikiem pozostaje Izydor Szmer,
 • 1 września 1964: uruchomienie filii w Markach; nauczycielką zostaje Emilia Średniawska,
 • 1971: funkcję kierownika, a następnie dyrektora obejmuje Bolesław Kokoszka,
 • 1 września 1973: powstanie przedszkola; dyrektorem zostaje Maria Krzak,
 • 1974: funkcję dyrektora przedszkola obejmuje Ewa Rzeszut,
 • 1980: funkcję dyrektora obejmuje Stanisława Róg,
 • 1 września 1981: dyrektorem szkoły zostaje Jan Rzepa,
 • 1983: dyrektorem szkoły zostaje Emilia Madej,
 • 1991: stanowisko dyrektora obejmuje Anna Hynowska,
 • 1 września 1999: przy szkole podstawowej otwarto Publiczne Gimnazjum; jego dyrektorem został Jacek Rożek,
 • 28 maja 2002: Publiczna Szkoła Podstawowa otrzymała imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
 • 26 kwietnia 2003: utworzenie Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Ślęzakach,
 • 17 października 2003: Publiczne Gimnazjum otrzymało imię Jana Pawła II,
 • 1 września 2005: utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach; jego dyrektorem została Anna Hynowska,
 • 1 maja 2011: patron Publicznego Gimanzjum zostaje ogłoszony Błogosławionym.